× Fa فارسی En English

فروشگاه استعلام حمل و نقل درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها

 قیمت تیرآهن، قیمت امروز و لحظه ای انواع تیرآهن (مرجع قیمت)

 

سایز تیرآهن

قیمت تیرآهن به عوامل بی شماری از جمله سایز بستگی دارد. قیمت روز تیرآهن با توجه به نوسانات بازار و تغییرات ارز تعیین می شود. در مرکز تجارت گرام اطلاع از قیمت تیرآهن به روز، محدودیت مکانی و زمانی ندارد به دلیل اینکه جدول قیمت محصول آهنی به صورت لحظه ای و به روز رسانی شده ازکلیه تولیدکننده گان کشوری همراه با تلفن تماس در  دسترس مشتریان و خریداران است. این پروفیل ساختمانی با توجه به نوع کاربرد در سایزهای متفاوتی تولید می شود. در ساخت این پروفایل ساختمانی یا صنعتی از انواع استاندارد ها استفاده می شود. استاندارد به عنوان یک راهنما سایز ایده آل را برای تولید به کارخانه می دهد. در واقع در زمینه سایز، استفاده از استاندارد های به روز الزامی است تا بتواند پاسخگوی نیاز مصرف کننده گان باشد.
 بررسی سایز این پروفیل ساختمانی می تواند در هنگام خرید به مشتریان کمک کند بنابراین سایز تیرآهن می تواند به عنوان یکی از مهم ترین شاخص های جدول استاندارد در دسته بندی انواع آن دخالت داشته باشد. اصلی‌ترین نکته هنگام خرید این است که محل مصرف و کاربرد محصول مشخص شود سپس پروفیل با سایز مناسب را برای مکان مورد نظر خریداری کنید. باتوجه به انواع مختلف سایز در این پروفیل ساختمانی و کاربرد و ویژگی‌های منحصر به فرد ، ابتدا شناسایی سایز  و سپس انتخاب نوع مناسب برای هر سازه ساختمانی یا صنعتی  بسیار مهم است. بررسی کیفیت کارخانه تولیدکننده از نظر نوع استانداردی که در سایز بندی تیرآهن استفاده می کند بسیار مهم است زیرا در مجموع این پروفیل ساختمانی یکی از اصلی ترین شروط استحکام و مقاومت سازه های ساختمانی و صنعتی است. تشخیص دقیق سایز محصول باید به وسیله ابزار های اندازه گیری دقیق مانندکولیکس انجام شود. در غیر این صورت اندازه گیری با خطا مواجه شده و درنهایت خطر آفرین است.


انواع تیرآهن

قیمت تیر آهن در تقسیم بندی انواع مختلف محصول آهنی به وسیله استانداردهای مطرح جهانی نظیر اوپا، ایران، چین و غیره متفاوت است. قیمت تیرآهن می تواند با در نظر گرفتن درجه کیفیت، به کارخانه تولیدی هم بستگی داشته باشد. بنابراین شناخت انواع مختلف محصول آهنی به یک خرید با صرفه کمک می کند. قبل از این بررسی به مفهوم جامع محصول به شرح زیر اشاره می شود.


مفهوم تیرآهن و موارد کاربرد
تیرآهن یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی به حساب می‌آید که در ساخت ‌و ‌سازهای ساختمانی و صنعتی کاربرد دارد. علاوه بر کاربرد های ساخت و ساز در بسیاری از کارهای عمرانی، ساخت ماشین آلات سنگین وکارهای سنگین نیز استفاده می شود. در واقع نقش استخوان‌های یک سازه را بازی می کند و از اصلی‌ترین پروفیل‌های ساختمانی است که استحکام بنا به آن بستگی دارد.  این پروفیل ساختمانی علاوه بر تحمل وزن خود،  وظیفه تحمل نیرو و بارهای وارده را هم برعهده دارد. به صورت کلی تنش های وارده از سوی لنگرهای خمشی را تحمل می کند.
 انواع محصول آهنی از نظر استاندارد و سایر ویژگی ها باهم تفاوت دارند.


انواع مختلف این پروفیل ساختمانی عبارتند از:
  ساده یا معمولی
لانه زنبوری
هاش یا بال پهن
قیمت خرید و فروش تیرآهن
مهم ترین نکته برای هر خریدار قبل از خرید، کفیت و قیمت کالا است، در ادامه به نکات مهم خرید با کیفیت و موارد تخصصی محصول اشاره شده است اما در ابتدا به نکات هنگام خرید و مهم ترین عوامل تاثرگذار بر قیمت روز تیرآهن اشاره می شود.
نرخ محصول بسته به مدل و ویژگی های آن بسیار متفاوت است. بنابراین قبل از خرید، لازم است نیازهای خود را با توجه به کار انجام شده بررسی کنید. سپس محصول پروفیل ساختمانی مناسب را برای ساختمان انتخاب کنید. به طور خاص، ابعاد و ضخامت محصول که حداکثر بار قابل تحمل آن را مشخص می کند، در تعیین قیمت تیرآهن مناسب به مشتریان کمک می کند. سایر عوامل تعیین کننده قیمت محصول آهنی به شرخ زیر عبارتند از:
نوع آن ساده، هاش و یا لانه زنبوری باشد.
ابعاد و ضخامت بخش
چگالی خطی
ظرفیت باربری و در نتیجه مقاومت آن

نکاتی که هنگام خرید تیرآهن باید رعایت کرد

همان طور که بیان شد اصلی ترین عامل برای خرید محصول که باید مد نظر داشته باشید، کیفیت آن است. محصول آهنی رکن اصلی مقاومت و استحکام سازه های ساختمانی، فلزی و صنعتی است. در صورتی که آگاهی لازم برای خرید محصول ندارید، حتما از افرادی که دانش و تجربه کافی در این زمینه دارند، یاری بگیرید. اگر هنگام تهیه تیرآهن برای پروژه خود تیز بینی و حساسیت لازم را به خرج ندهید امکان اینکه محصول بی کیفیت بدست آورید خواهد بود و جدا از ضرر های مالی امکان بروز حوادث جبران ناپذیر وجود دارد.
در خرید باید به این امر توجه کرد که محصول آهنی در چه مکانی و چه شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرد هم چنین اینکه برای ساخت سازه هایی که سرعت در آن ها مهم است، استفاده از محصول آهنی  بهینه تر از از بتن است اما اگر شرایط مانند امکان آتش سوزی مطرح باشد تیرآهن در مقابل بتن ضعف دارد. از محصول فولادی معمولی نمی توان در شرایط آب و هوایی که رطوبت بیش از اندازه است، استفاده کرد. این عامل که از چه جنسی در خرید انواع محصول باید استفاده کرد، درتعیین قیمت تیرآهن مورد نیاز ما نیز نقش دارد.
وزن تیرآهن
قیمت تیرآهن براساس مشخه وزن آن محاسبه می گردد،  برخی استاندارد ها وزن های بالا برای محصول در نظر گرفته اند و در نتیجه قیمت روز تیرآهن با توجه به این استانداردها بسیار بالا محاسبه می شود پس در هنگام خرید به مشخصه وزن و نوع استاندارد دقت کنید. در حالت کلی محصول با وزن های سبک وسنگین تولید می شود. در بازار خرید و فروش، تیرآهن های سنگین از مقاومت بالاتری نسبت به نوع سبک آن برخوردار هستند امّا این دیدگاه در نظر کلیه مهندسین درست نیست و صدق نمی کند. به صورت کلی وزن محصول وقتی مقاومت بالایی دارد که در مکان مناسب خود به کار برود. بعضی از مهندسین نوع سبک وزن محصول و برخی نوع سنگین وزن محصول را پیشنهاد می دهند و این اختلاف نظر تنها به محل استفاده محصول بستگی دارد.


عوامل تاثیرگذاردر قیمت تیرآهن

عوامل تاثیرگذار در نرخ فولاد به دلیل فولادی بودن محصول در قیمت تیرآهن نیز تاثیر گذارند. اما عوامل مؤثر بر نرخ محصول عبارتند از :
نوع کاربرد یعنی محصول هرچه پرکاربردتر باشد قیمت آن بالاتر است.
برند محصول پروفیل ساختمانی و کیفیت کارخانه تولید کننده
نوع و جنس محصول
میزان تناژ خریداری شده
ضخامت محصول
یکسان بودن ضخامت در سراسر بال ها یا انواع دیگر
استاندارد و سبک و سنگین بودن وزن
شکل ظاهری
فرمول محاسبه وزن تیرآهن
برای محاسبه وزن محصول می توان از فرمول زیر استفاده کرد:
طول تیرآهن به متر × وزن یک متر تیرآهن (از جدول اشتال) = وزن تیر آهن


قیمت تیرآهن چگونه محاسبه میشود؟

بررسی قیمت به عواملی بستگی دارد که برای هر نوع مختلف محصول، متفاوت است و عبارتند از:
مثلاً یکی از عواملی که بر تعیین قیمت روز محصول آهنی تأثیر می‌گذارد، فاکتور متغیرهای کلان است.
نرخ رشد اقتصاد جهانی
 رشد اقتصادی داخلی کشورها
 میزان تورم
 نرخ برابری ارزهای جهانی
  افزایش یا کاهش نرخ دلار در بازارهای جهانی و داخلی
 قیمت مواد اولیه و قیمت فولاد
 تعرفه‌ها و هزینه‌های واردات و صادرات مواد اولیه
 و کیفیت برند تولید کننده یا وارد کننده محصول
 همچنین هزینه‌های انرژی در سیستم که برای ذوب و فرم‌دهی فولاد لازم است، می‌تواند روی قیمت نهایی تأثیر بگذارد.
یکی دیگر از عواملی که بر افزایش یا کاهش قیمت محصول آهنی مؤثر است، وضعیت بازار مسکن است. در واقع رونق یا رکود وضعیت مسکن در بازار ایران می‌تواند به میزان افزایش یا کاهش عرضه و تقاضا و همینطور قیمت روز تیرآهن و دیگر مصالح ساختمانی تأثیر مستقیم بگذارد. تغییرات فصلی و آب و هوا نیز می‌تواند بر بالا و پایین شدن قیمت لحظه‌ای در بازار مؤثر باشد. چراکه تقاضای محصول آهنی در فصل‌های معتدل و گرم که ساخت و ساز بیشتر است، بالا می‌رود و درنتیجه نرخ محصول نیز با توجه به افزایش تقاضا، بیشتر می‌شود.
با مشاهدۀ قیمت‌ها می‌توان دریافت که قیمت تیرآهن هاش در بورس و بازار دور از هم نبوده و وابستگی زیادی به یکدیگر دارند که درنهایت قیمت دلار بر روی آن‌ها تاثیر به ‌سزایی گذاشته است. هرچند همیشه قیمت‌ های موجود در بازار دارای نوسان و با فاصله از قیمت کالا در بازار بورس بوده اما در نهایت اصلاح شده و نمی‌تواند فاصلۀ چندانی بگیرد. دامنۀ این تغییرات در حدود 10 درصد طبیعی است.
مرکز تجارت گران با تهیه جدول های مشخصات تیرآهن تمام ویژگی های محصول را در یک نگاه از طریق ابزار های مختلف در اختیار مشتریان قرار می دهد تا با مشاهده کلیه تولیدکننده گان بتوانند علاوه برآگاهی از قیمت تیر آهن روز، با کمترین هزینه تیرآهنم مناسب با وزن دلخواه را خریداری کنند. قیمت تیرآهن در جدول مشخصات مرکز به صورت لحظه ای به روز رسانی می شود.