× Fa فارسی En English
ثبت ناوگان وبلاگ اخبار فروشگاه ها قوانین درباره ما تماس با ما چند رسانه ای راهنمای ثبت نام

افزودنی بتن چیست؟
به هر ماده‌ای به جز سه مادۀ اصلی، که به بتن اضافه شود تا خاصیت و کارآیی جدیدی به آن بدهد، افزودنی بتن می‌گویند. 
انواع افزودنی بتن را می‌توان به شرح زیر دانست:
روان کننده‌ها و فوق روان‌کننده‌ها
هوازدای بتن
ضدیخ بتن
زودگیر و دیرگیر بتن
بهبود دهندگان ویسکوزیته
آب‌بند کننده‌ها
الیاف پلیمری
پرکننده‌ها
رنگ
انواع مختلف این افزودنی‌ها به‌منظور بهبود خواص بتن به آن اضافه می‌شود که هر یک از آن‌ها با توجه به کارآیی خود کیفیت و قیمت متفاوتی دارد. در ادامه به عوامل موثر بر قیمت افزودنی بتن و نکات هنگام خرید افزودنی بتن اشاره خواهیم کرد

 

بتن چیست؟

بتن واژۀ فرانسوی از ریشۀ لاتین، به هر ماده با ترکیبی از سیمان گفته می‌شود که خاصیت چسبنده داشته باشد. ترکیب اصلی بتن از آب، سیمان پرتلند و سنگدانه که ترکیبی از ماسه و شن می‌باشد، است. سیمان معمولا به صورت پودری است  و پس از ترکیب آب و سنگدانه به آن اضافه می‌شود و بعد از گذشت مدت زمان لازم سخت می‌گردد. با توجه به پیشرفت علو و تکنولوژی و روش‌های متنوع ابداع شده برای تولید انواع بتن، شناخت و آگاهی از آن‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است. امروزه روش‌های متنوع به همراه مواد افزودنی گوناگونی برای تولید بتن استفاده می‌شود که محصول نهایی از هر کدام دارای ویژگی‌ها و کاربرد خاص خود می‌باشد. برای مثال تولید بتن از انوع مختلف سیمان و پوزولان‌ها، گوگرد، سربارۀ کوره‌ها، مواد افزودنی، انواع الیاف و پلیمرهای بتن از روش‌های مختلفی ازجمله بخار آب، خلأ، اتوکلاو، فشارهای هیدرولیکی و حرارت ممکن است.

تولید بتن پس از گذشت حدود 170 سال از به وجود آمدن سیمان پرتلند، دچار تغییرات فراوانی شده است. در حال حاضر بتن یکی از پرمصرف‌ترین مصالح برای ساخت‌وساز می‌باشد، علت استفاده و استقبال زیاد از بتن در صنعت ساخت‌وساز را می‌توان دردسترس بودن مواد اولیه، مقاومت بالا و دوام آن اشاره کرد که این ماده را در ساخت انواع سازه‌های مختلف مانند سد، پل، تونل و ساختمان محبوب می‌کند. نکته‌ای که اینجا مطرح می‌شود این است که با گذشت زمان افراد دریافتند که استفاده از یک مدل بتن خشک برای تمامی سازه‌ها با کاربردهای مختلف و نیاز به مقاومت متفاوت در آن‌ها در درازمدت جوابگو نیست و موجب ایجاد خرابی در اثر تنش‌های فیزیکی و شیمیایی می‌شود؛ استفاده از بتن‌های متنوع با خواص گوناگون در اکثر مناطق جهان مطرح شد. 

مواد تشکیل دهندۀ بتن

همان‌طور که اشاره شد ترکیبات اصلی بتن، آب، سیمان و سنگدانه هستند که در ادامه به بررسی بیشتر هر یک می‌پردازیم.

ترکیب آب و سیمان چسبندگی لازم برای سنگدانه و شن را ایجاد می‌کند تا درنهایت بتن ساخته شود. نسبت آب به سیمان در ساختار بتن نقش مهمی دارد و با توجه به مقدار سیمان مقدار آب نیز تغییر می‌کند. هرچه میزان آب در بتن کمتر باشد مقاومت آن بالاتر خواهد بود که به تبع آن نفوذپذیری بتن کاهش می‌یابد. آب استفاده شده در ساخت بتن باید دارای کیفیت نسبی باشد زیرا اگر آب نامناسب باشد امکان بروز لکه در بتن، اختلالات مقاومتی و حتی در زمان خشک شدن آن تاثیر می‌گذارد. به طور معمول آب آشامیدنی برای ساخت بتن است، اما باز هم این یک معیار قطعی نخواهد بود. در حالت کلی اسیدیتۀ آب باید بین 6 تا 8 باشد و طعم شور نداشته باشد تا برای بتن مناسب باشد.

 

انواع بتن

بتن معمولی: ساده‌ترین نوع بتن که تکیل شده از سیمان پرتلند، آب و سنگدانه است. این بتن هم با آرماتور و هم بدون آن در سازه‌ها، پی و راه‌ها استفاده می‌شود. 

بتن سادۀ حجیم: از این مدل بتن که بدون آرماتور است در سازه‌های حجیم مانند پی‌ریزی سدها و دیوارهای حایل استفاده می‌شود.

بتن بستر: این بتن دارای درصد شن یا سنگدانۀ بیشتری نسبت به سیمان می‌باشد و برخلاف بتن سازه در پرکردن و به‌عنوان لایۀ محافط استفاده می‌شود.

بتن سازه‌ای: این بتن در قسمت‌های باربر سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد، و اگر به‌صورت متراکم ساخته شده باشد مقاومت بالایی دارد.

بتن پیش‌تنیده: این بتن از قبل قسمت‌هایی که در معرض فشار و تنش قرار می‌گیرند را تحت تنش قرار می‌دهند تا مقاومت آن در سازه افزایش یابد و از تخریب آن جلوگیری شود.

بتن درجا: بتنی است که در محل مصرف خود (اکثرا سازه‌های بتنی) ریخته و خشک می‌شود.

بتن خلأ: این بتن با مقدار زیادی آب تولید می‌شود تا بتوان آن را در اطراف آرماتور و یا در قالب‌های پیچیده ریخت و سپس با اعمال خلأ بیشتر آب خود را از دست می‌دهد و مقاومتش افزایش می‌یابد.

بتن پمپی: این نوع بتن توسط پمپ در امتداد لوله حرکت می‌کند و با اعمال فشار توسط پمپ موجب می‌شود تا لایۀ بتنی داخل لوله تشکیل شده و به ضخامت دلخواه برسد.

از انواع دیگر بتن به‌طور خلاصه می‌توان به بتن ضدآب، بتن سبک، بتن سنگین، بتن الیافی و بتن اعلا با مقاومت بالا اشاره کرد.