× Fa فارسی En English
ثبت ناوگان وبلاگ اخبار فروشگاه ها قوانین درباره ما تماس با ما چند رسانه ای راهنمای ثبت نام

فروسیلیس چیست؟

سیلیکون یک عنصر شیمیایی با نماد Si و عدد اتمی 14 است. این ماده یک جامد بلوری شکننده و شکننده با درخشش فلزی خاکستری آبی است و یک فلز و نیمه هادی چهار ظرفیتی است. در کرۀ زمین سیلیسیم بعد از اکسیژن فراوان‌ترین عنصر می‌باشد.  معمولا در طبیعت به‌صورت کوارتز موجود است. فروسیلیس آلیاژ تهیه شده از این عنصر است که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آلیاژ ترکیب عنصر سیلیس و آهن، با نسبت متفاوت می‌باشد، درصد سیلیسیم می‌تواند از 15 تا 90 درصد و بقیه آهن است. در این آلیاژ عناصر دیگری چون منگنز، آلومینیم و فسفر نیز می‌توانند به‌عنوان ناخالصی حضور داشته باشند اما درصد آن‌ها بسیار کمتر است، عنصر کربن نیز در این آلیاژ وجود دارد که هم به‌عنوان عنصر سوم و هم به‌عنوان ناخالصی شناخته می‌شود. آلیاژ فروسیلیس از طریق حرارت دادن سیلیسیم و سنگ آهن در کوره‌های قوس الکتریکی تهیه می‌شوند. 

پایۀ واکنش‌های تولید آلیاژ فروسیلیس، واکنش احیا است. در این واکنش‌ها سیلیس و اکسید آهن توسط جریان الکتریسیته احیا شده و آلیاژ فروسیلیس تشکیل می‌شود.

روش ذوب‌ریزی در کارخانۀ تولید فروسیلیس معمولا هر دو ساعت یک بار انجام می‌شود. پس از تولید، فروسیلیس در بسترهای مخصوص ریخته تا منجمد و سرد شود، سپس با استفاده از سنگ‌شکن آن را خرد کرده و مطابق با نیاز در سایز و دانه‌بندی متفاوت بسته‌بندی شده و یا به صورت فله‌ای به بازار وارد می‌شوند. 

 

راهنمای خرید فروسیلیس 

اگر جز افرادی هستید که دانش مورد نیاز درمورد این ماده معدنی و تجربه کافی در این زمینه را دارید در موقع خرید فروسیلیس مشکلی پیش رو نخواهید داشت. اما اگر دانش مورد نیاز و تجربه کافی در این زمینه ندارید حتما با کمک یک مشاور اقدام به خرید فروسیلیس کنید. اگر تیز نگری را در این کار به خرج ندهید باعث میشود که محصولی بی‌کیفیت بدست آورده و  پیامد هایی همچون پایین آمدن رانده مان و از ادست رفتن سرمایه‌تان را برای شما به ارمغان می‌آورند.

در تجارت گرام متخصصان ما می‌کوشند تا به شما در هنگام خرید کمک کرده و مشاوره مناسبی را به شما ارائه دهند، تا محصول با کیفیتی بدست شما برسد.

 

قیمت فروسیلیس

مواردی که بر اقتصاد مواد معدنی تاثیر گذارند، در تعیین قیمت فروسیلیس هم نقش دارند مانند

- تحقیقات علمی در مورد کشف ذخایر اقتصادی

- فعالیت هایی که در حیطه‌ی کشف معادن صورت می‌گیرد.

- قیمت ارز و تحریم های بین المللی که تاثسر زیادی در صادرات و واردات دارند.

- بهره گیری از روش های به روز ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی برای شناسایی مواد معدنی در بخشهای عمیق زمین  از جمله عواملی هستند که بر قیمت فروسیلیس تاثیر گذارند.

 

کاربرد و موارد مصرف فروسیلیس

فروسیلیس در صنایع مختلفی کاربرد دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به صنایع فولادی و تولید چدن اشاره کرد. در فولاد سازی از فروسیلیس به‌عنوان مادۀ اکسیژن زدا از مذاب تولید شدۀ فولاد و همچنین در صنایع چدن برای تشکیل گرافیت به کار می‌رود. از دیگر موارد مصرف فروسیلیس تولید فولاد و چدن پرسیلیس است. همچنین در جوشکاری برای ساخت الکترودهای گرافیتی، از فروسیلیس استفاده می‌شود.

 

آمار کل مصرف کشور از فروسیلیس تقریبا به 50 هزار تن می‌رسد، اما اصلی‌ترین مصرف‌کنندۀ آن کارخانه‌های فولادسازی هستند که حدود 38 هزار تن در سال مصرف دارند. 

باتوجه به بالا بودن نیاز صنعت‌های مهم در کشور به فروسیلیس، واحدهایی برای تولید این آلیاژ در کشور شروع به فعالیت کردند، تا قبل از آن فروسیلیس از طریق واردات از کشورهای خارجی تولید می‌شد اما با فعالیت داخلی در این زمینه امکان صادرات نیز علاوه بر تامین نیاز داخلی فراهم شد.

در روند تولید فروسیلیس پارامترها و عوامل مختلفی وجود دارد که باید رعایت شوند تا محصول دلخواه و باکیفیت حاصل شود. در ادامه این عوامل مطرح می‌شوند:

• کیفیت در تجهیزات تولید و شرایط آزمایشگاهی مناسب

• استفاده از مواد اولیۀ باکیفیت و مرغوب 

• کنترل مداوم کیفی برای مواد اولیه، محصول نهایی و نسبت آن‌ها

• استفاده از نیروی متخصص و کارآمد با دانش به‌روز

• استفادۀ صحیح از تجهیزات به ویژه کورۀ قوس الکتریک

موارد بالا هر یک از عوامل کلیدی در تولید و کیفیت فروسیلیس هستند که عدم رعایت نکات مربوطه می‌تواند موجب مشکلات کمی و کیفی شود.

قیمت فروسیلیس و دیگر آلیاژهای مربوط را می‌توان به صورت روزانه از سایت‌ تجارت گرام جویا شد. باتوجه به اینکه فروسیلیس در فولادسازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، کیفیت بالای آن می‌تواند موجب افزایش کیفیت در محصول نهایی شود. هرچه کیفیت بالاتری مورد نظر باشد، بدیهی است که قیمت محصول بالاتر خواهد بود.