× Fa فارسی En English
ثبت ناوگان وبلاگ اخبار فروشگاه ها قوانین درباره ما تماس با ما چند رسانه ای راهنمای ثبت نام

فروسیلیس منیزیم چیست؟

فروسیلیس منیزیم یا فروسیلیکو منیزیم نوعی فروآلیاژ است که از ترکیب سیلیس، آهن و منیزیم ساخته می‌شود. از این آلیاژ برای تولید چدن و افزایش استقامت آن در تبدیل گرافیت‌های ورقه‌ای به کروی استفاده می‌شود. این فروآلیاژ نقش به‌سزایی در فراهم آوردن منیزیم برای تولید چدن ایفا می‌کند.

منیزیم عنصری است که در دمای بیشتر از 1000 درجۀ سانتی‌گراد تبخیر می‌شود. در حالت خالص، این عنصر تمایل شدیدی برای ترکیب شدن با اکسیژن دارد، به همین علت از حالت مذاب آن برای افزودن به آلیاژ استفاده می‌شود.

با اضافه کردن فروسیلیکو منیزیم به چدن، استحکام و مقاومت چدن در مقابل ضربه  افزایش می‌یابد، این ویژگی در صورتی است که اندازۀ استاندارد فروسیلیکو منیزیم در اضافه کردن به چدن رعایت شود تا بهترین اثر حاصل گردد. از آنجایی که دمای تبخیر منیزیم بالا است، فروسیلیکو منیزیم باید قبل از ریختن مذاب در قالب شمش و همچنین قبل از بارریزی اضافه شود تا جوانه‌های گرافیتی به مقدار مناسبی منیزیم موجود را جذب کنند. در نهایت تنش سطحی از بین رفته و ترکیب به‌صورت یکدست و یکنواخت در تمامی جهات شروع به رشد می‌کند.

جالب است بدانید خرید فروسیلیس منیزیم این ماده معدنی پرکاربرد بیشتر در زمینه تولید فولاد و چدن انجام می‌شود و کارخانه های فعال در صنعت متالوژی به دنبال خرید فروسیلیس منیزیم هستند. در واقع مشتریان خاصی به دنبال آن هستند

 

قیمت فروسیلیس منیزیم

عواملی که بر اقتصاد مواد معدنی تاثیر گذارند، در تعیین قیمت فروسیلیس منیزیم نیز دخیل هستند مانند

- فعالیت هایی که در حیطه‌ی کشف معادن صورت می‌گیرد.

- تحقیقات علمی در مورد کشف ذخایر اقتصادی

- قیمت ارز و تحریم های بین المللی که تاثسر زیادی در صادرات و واردات دارند.

- بهره گیری از روش های به روز ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی برای شناسایی مواد معدنی در بخشهای عمیق زمین  از جمله موارد هستند که بر قیمت فروسیلیس منیزیم تاثیر گذارند.

 

روش‌های تولید فروسیلیس منیزیم

برای تهیۀ فروسیلیکو منیزیم دو روش کلی وجود دارد. روش اول به این شکل است که سربارۀ موجود فروسیلیس را بر روی دولومیت‌ها تخلیه می‌کنند و با سپس با اعمال برق مستقیم محصول تولید می‌شود. روش دوم با افزایش منیزیم به فروسیلیس در کورۀ برقی انجام می‌شود.

این فروآلیاژ نیز در اندازه و دانه‌بندی متفاوت به بازار عرضه می‌شود. سه دسته‌بندی کلی برای اندازۀ دانه‌ها به‌صورت 1 تا 3، 3 تا 10 و 10 تا 60 است که هریک کاربرد متفاوتی دارد. بهترین اثربخشی فروسیلیکو منیزیم در حالت خشک آن است زیرا رطوبت موجب می‌شود تا تاثیر گازی آن کاهش یابد، همچنین با توجه به اشتعال‌پذیری این ماده بهتر است که در محیط خشک و خنک نگهداری شود. گازهای حاصل از مجاورت آن با رطوبت و اسید بسیار سمی هستند و لازم است افراد ایمنی و شناخت لازم را در مواجهه با آن داشته باشند.

کاربرد فروسیلیس منیزیم

فروسیلیکو منیزیم کاربردهای مختلفی دارد که می‌توان به  استفاده در تولید چدن با گرافیت فشرده، تولید چدن نشکن، تصفیۀ فولاد، تولید فولاد سیلیکونی، تولید فولاد کربنی و همچنین فولاد ضدزنگ اشاره کرد.

اخیرا استفاده از فروسیلیکو منیزیم در صنعت برق به عنوان منبع سیلیکون خالص نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در کل اگر قصد خرید فروسیلیکو منیزیم را دارید باید از کیفیت آن مطمئن شوید و اطلاع کافی از قیمت  فروسیلیکو منیزیم داشته باشید