× Fa فارسی En English
ثبت ناوگان وبلاگ اخبار فروشگاه ها قوانین درباره ما تماس با ما چند رسانه ای راهنمای ثبت نام

فروآلیاژها چیست؟
فروآلیاژ اصطلاحی است که برای تعیین آلیاژهای مختلف آهنی با نسبت بالای یک یا چند عنصر دیگر استفاده می‌شود، به طور مثال، Cr، AL، Mn، Mo و غیره. این عناصر در تولید فولادها و آلیاژهای مختلف استفاده می‌شوند و دقیقا مرتبط با صنایع آهنی و فلزی هستند. فروسیلیکون از مشهورترین فروآلیاژها محسوب می‌شود. 
آلیاژها حاوی آهن هستند که به قالب‌های فلزات و فولاد برای ایجاد تغییرات مورد نظر افزوده می‌شوند و این مواد در ریخته‌گری و صنعت فولاد استفاده می‌‌شوند. 
فروآلیاژها برای تولید فولاد و آلیاژ استفاده می‌شوند و خواص یکنواختی را در فولاد و آهن چدن ایجاد می‌کنند و همچنین فعالیت‌های مهمی را در فرآیند تولید انجام می‌دهند. 
فروآلیاژها، آلیاژهایی هستند که به وسیله ترکیب یک یا چند عنصر فلزی یا شبه فلزی با آهن ساخته می‌شوند. برای مثال، فروکروم آلیاژی است هم حاوی آهن و هم حاوی کروم است. فرومنگنز از آهن و منگنز تشکیل یافته است. در کل، خواص آهن می‌تواند به وسیله افزایش فروآلیاژ بیشتر شود. چون اکثر فولادها از آهن ساخته می‌شوند، اضافه کردن مقدار کمی از آهن از طریق آلیاژهای آهنی به آنها تاثیر چندانی بر کیفیت آنها نخواهد گذاشت. 

انواع فروآلیاژها: 
نوع 1: فروکروم 
کروم یک فلز فروآلیاژ مهمی محسوب می‌شود. کروم سفت و به رنگ نقره‌ای است و حاوی 0.02 درصد از پوسته زمین است. کروم یک عنصر ضروری برای تولید فولاد ضد زنگ است که حاوی 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است. فولاد کرم در وسایل آشپزخانه، تجیهزات جراحی و تجهیزات شیمیایی استفاده می‌شود. 

نوع 2: فروتنگستن 
مانند کروم، تنگستن نیز در تولید فولادهای آلیاژی بسیار ضروری است. این فلز سنگین در دمای تقریبا 3375 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. در حال حاضر در دنیای صنعت ریخته‌گری نمی‌توان اهمیت تنگستن را نادیده گرفت. تنگستن بسیار محکم است و از این رو به طور گسترده‌ای در تولید انواع ابزارهای برشی استفاده می‌شود. از نظر جغرافیایی رسوب تنگستن تقریبا در 40 کشور جهان یافت می‌شود که تنها 5 کشور 75 درصد از آن را تولید می‌کنند. 

نوع 3: فرونیکل 
نیکل یک فلز سخت است که تقریبا 0.005 درصد از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. همچنین گمان می‌رود قسمت هسته زمین را نیکل شکل می‌دهد. نیکل یک فلز نقره‌ای است که دارای خواص مهمی است. نیکل کاربردهای گوناگونی دارد. حجم زیادی از آن برای تولید فولاد ضد زنگ مصرف می‌شود. نیکل در برابر خوردگی مقاوم است و به طور گسترده‌ای در تولید ظروف غذا استفاده می‌شود. 

نوع 4: فرومنگنز 
منگنز نوعی از فروآلیاژ است که برای تولید فولاد با کیفیت استفاده می‌شود. همچنین ذوب آهن برای حذف اکسید در طول ذوب به منگنز نیاز دارد. شکل‌گیری منگنز کاملا مشابه با سنگ آهن است. منگنز بیشتر در تولید فولاد با کیفیت استفاده می‌شود. 

نوع 5: قلع 
مانند مس، قلع یک فلز بسیار مهم در تمدن‌سازی بشر محسوب می‌شود. تقریبا 6 درصد از خروجی جهانی قلع برای تولید برنز انواع متفاوت آلیاژ استفاده می‌شود. مقدار قابل توجهی از خروجی قلع برای تولید فویل قلع، لوله‌های تاشو و چندین آلیاژ استفاده می‌شود. علت اصلی استفاده از این آلیاژ مقاومت در برابر اکسیداسیون و خوردگی است.