× Fa فارسی En English
ثبت ناوگان وبلاگ اخبار فروشگاه ها قوانین درباره ما تماس با ما چند رسانه ای راهنمای ثبت نام

گرافیت چیست؟

گرافیت ماده‌ معدنی بسیار نرم از آلوتروپ‌های کربن است که از اتم‌های کربن تشکیل شده و ساختار لایه‌ای دارد و به صورت لایه‌های شش ضلعی هستند. ساختار لایه‌ای موجب شده است صفحات گرافیت به‌راحتی بر روی یکدیگر بلغزند. گرافیت به رنگ خاکستری تیره و دارای درخششی فلزی است. از آنجایی که میان لایه‌های اتم‌های کربن، الکترون موجود است گرافیت می‌تواند الکتریسیته را به خوبی هدایت کند.
گرافیت بر اثر دگرگونی رسوبات کربنی و همچنین بر اثر ترکیبات کربنی با محلول‌های هیدروترمال ایجاد می‌شود. گرافیت هنگامی شکل می‌گیرد که کربن در برابر گرما و فشار پوسته زمین و بخش بالایی جبه زمین قرار گرفته باشد. این ماده از منابع طبیعی حاصل می‌شود و یا از زغال‌سنگ‌هایی که درصد بالایی کربن دارند به دست می‌آید. گرافیت در قطعات الکتریکی، الکترودهای کوره، مواد نسوز، رنگ‌ها، چدن‌ها و نوک مداد و برای روان‌کاری، کاربرد زیادی دارد.

 

نکاتی که در خرید گرافیت باید در نظر گرفت

به هنگام خرید گرافیت باید از خصوصیات و ویژگی‌های هر یک از انواع گرافیت، آگاهی لازم را به دست آورد و همچنین با کاربرد آن‌ها آشنا بود. دقت در کیفیت مواد اهمیت زیادی دارد و موجب هدررفتن سرمایه نمی‌شود. از طریق مشاوره هم می‌توان گرافیت مناسبی خریداری کرد.

گرافیت شباهت زیادی به فلزات دارد که در اثر احتراق کربن سوزانده می‌شود و از خود یک خاکستر به رنگ سفید بر جای خواهد گذاشت.  برای خرید انواع گرافیت باید در نظر داشت که برای چه منظوری خریداری می‌شود. هر کدام از انواع گرافیت‌ها مانند گرافیت موجود در سنگ‌های آذرین یا گرافیت شکل گرفته از دگرگونی هیدروترمال برای مصارف مختلفی تشکیل می‌شوند که نوع با کیفیت آنها برای استفاده توصیه می‌شود.
ضمناً در نظر داشته باشید که گرافیت مصنوعی با گرم کردن کُک نفتی شکل می‌گیرد که درجه خلوص آن 99 درصد کربن خواهد بود. همانطور که عنوان شد برای آنکه از گرافیت بهره ببرید ابتدا در نظر بگیرید که به چه عنوانی به آن نیاز دارید. گروه های زیادی به دنبال خرید گرافیت هستند. چراکه از این ماده در تسلیحات نظامی، صنایع مختلف، سیستم‌های مخابراتی و مواردی استفاده خواهد می‌شود.

 

عوامل موثر بر قیمت گرافیت

 تقاضای جهانی بر قیمت گرافیت تأثیرگذار است. هر چقدر تقاضا برای خرید گرافیت بیشتر باشد موجب افزایش نرخ آن می‌شود. قیمت روز گرافیت بر اساس انواع مختلف و درصد خلوص کربنی که دارد از نرخ های متفاوتی برخوردار است.

به طور کلی گرافیت رسانایی است که برای ذوب شدن بار، انرژی الکتریکی را به صورت قوس در کوره آزاد می‌کند. ما در ادامه به بررسی موارد موثر بر ارزش گرافیت خواهیم پرداخت:
• افزایش تقاضای فولاد با کیفیت بالا از جمله عوامل اصلی موثر بر قیمت انواع گرافیت است. پر واضح است که در صنایع مختلف به شدت از فولاد استفاده می‌شود.
• مدت زمان استفاده از گرافیت به طور کلی حدود دو هفته است که این عامل باعث افزایش قیمت این ماده شده است چرا که برای تولید آن باید چند ماه زمان صرف کرد.
• زغال سنگ سوخته از جمله موادهای اولیه تهیه گرافیت هستند که حدود 70 درصد آن را تشکیل می‌دهند. این موضوع نیز می‌تواند بر قیمت گرافیت موثر باشد.
• و در نهایت جنگ‌های تجاری در جهان که سبب افزایش ظرفیت تولید گرافیت در کشورهای مختلف شده است نیز تأثیر مستقیمی بر قیمت این ماده محبوب در جهان داشته است.

 


انواع گرافیت

گرافیت انواع مختلفی دارد که عبارت است از:


گرافیت آمورف: این گرافیت رنگ تیره‌ای دارد و میزان خلوص آمورف در حالتی که تصفیه نشده است در حدود 20 تا 40% است. پس از تصفیه نیز خلوص این نوع کربن به 80% می‌رسد. گرافیت آمورف معمولا در تهیه مداد، لنت ترمز، مواد افزودنی لاستیک و ... به کار می‌رود و نسبت به انواع دیگر گرافیت، قیمت پایین‌تری دارد. در این گرافیت، کریستال‌ها به دلیل اندازه کوچکی که دارند، مشاهده نمی‌شوند.
گرافیت ورقه‌ای: خلوص کربن گرافیت ورقه‌ای بین 85 تا 95% است. این گرافیت به رنگ خاکستری است و کریستال‌های آن قابل مشاهده هستند. گرافیت ورقه‌ای در صنایع متالوژی و صنایع شکل‌دهی کاربرد زیادی دارد و معمولا قیمت بالایی دارد.
گرافیت وین: گرافیت وین نوعی از گرافیت طبیعی است که کیفیت و قیمت بسیار بالایی دارد. خلوص کربن این گرافیت بین 95 تا 99% است و بیشتر برای تولید باتری‌های پیشرفته و صنایع الکتریکی استفاده می‌شود.


  
گرافیت کم‌سولفور و پرسولفور

گرافیت کم‌سولفور نوعی از مواد کربنی است که در تولید انواع آلیاژهای آهنی مانند فولاد و چدن‌های نشکن استفاده می‌شود. شکل این گرافیت به صورت اسفنجی است.
گرافیت پرسولفور نوعی ماده کربن‌دار است که از پالایش نفت حاصل می‌شود. شکل این نوع گرافیت جامد و سوراخ‌ سوراخ و به رنگ سیاه است. گرافیت پرسولفور از نوع گرافیت مصنوعی است و برای کربن‌دهی به فولاد و آهن کاربرد دارد. بیشترین استفاده این گرافیت برای تولید قطعات چدنی است. 

 

مشتریان گرامی اگر در خرید گرافیت نیازه به راهنمایی داشته و یا سوالی پیرامون قیمت گرافیت برایتان پیش آمد شما می توانید با مشاوران در تجارت گرام در ارتباط باشید